Drieň je nedocenený ovocný strom, ktorý môže prekvapiť svojou úrodou, napriek nenáročnosti. Drieň je dlhoročný strom, takže dokáže prinášať úrodu vo vašej záhrade aj niekoľkým generáciám po vás. Mnohé odrody dokážu rásť v podhorských oblastiach až do nadmorskej výšky presahujúcej 1000 metrov nad morom. Plody majú najčastejšie hruškovitý tvar. Typickou farbou plodov je sýtočervená, prípadne tmavočervená, hoci poznáme aj žltú odrodu aljoša. Viaceré sú svojou chuťou zaujímavým obohatením záhrad. Dozrievajú koncom augusta, až počas septembra. Vhodné na priamu konzumáciu s rôznym obsahom cukrov, avšak stále so značným obsahom vitamínu C, obsahujú aj pektíny. Práve obsiahnuté pektíny možno využiť pri výrobe džemov, lekvárov, ako aj kompótov.

Stromček, alebo strom je nenáročný na pôdu. Ocení predovšetkým zásadité priepustné pôdy. Menej znáša pôdy kyslé, alebo znečistené a znehodnotené. Kyslú pôdu je však možné zvrátiť doplnením dolomitu, alebo klasickým privápnením pôdy. S drieňom sa stretávame aj vo voľnej prírode s jeho divým variantom. Vyznačuje sa skorým kvitnutím pred olistením.


Starostlivosť o rastlinu

Vysádzanie rastliny drieňa má len niekoľko pravidiel. Najideálnejší čas na vysádzanie je jeseň. Pokiaľ ste si zakúpili kontajnerovú rastlinu, je bezproblémová výsadba aj na jar, či už počas leta. Ak má vaša rastlina viditeľný štep a nejde o semenáč, tento štep musí byť nad zemou. Rovnaké pravidlo sa týka aj iných ovocných stromov. Pri menších drieňoch je ľahké pozabudnúť. Pod týmto štepom (čiže z podpníka) rastúce konáriky nie sú žiadúce. Jednotlivé rastliny od seba sadíme na vzdialenosť 4 metre, ak je zámerom pestovať drieň pre čo najväčšiu úrodu a dlhodobo. Menšie záhrady môžu počítať aj s rádiusom 2 metre.

Strihanie stromov na kratšie výhony sa vykonáva koncom augusta, alebo vo februári. Prvý rok po výsadbe zväčša nemožno očakávať úrodu. Obvykle sa tak stane až na ďalší rok. Čakať sa však oplatí.


Postrehy a zaujímavosti:
  • Netrpí chorobami, ľahko sa prispôsobuje a je mrazuvzdorný
  • Nedozreté plody sú trpké. Po dozretí je v závislosti od odrody rôzna intenzita vône a chuti
  • Konzumácia surových plodov je zdraviu najprospešnejšia. Je ich však možné spracovať v kompótoch, kandizovať, sterilizovať, poslúžia na výrobu džemov, štiav, tinktúr a slúžia tiež na výrobu ovocných destilátov
  • Výška jedlých drieňov veľkoplodých sa pri zdravom strome pohybuje do zhruba 3 metrov, výnimočne 4. Skorým jarným rezom je ich možné držať na 2 metre až 2,5 podľa druhu bez ťažkostí
  • 10 ročná rastlina môže priniesť 20 kilogramov úrody, 15 ročná rastlina 40 a viac kilogramov
  • Stromčeky sa vyznačujú najčastejšie vzpriameným rastom a samoopelivosťou, avšak výhodou je ďalšia rastlina
  • Čím staršia rastlina je, tým viac spomaľuje svoj rast. Mladé rastliny môžu po dobrom strihu na konári vyrásť aj o meter
  • Pestovateľmi odporúčaným prirodzeným hnojivom pred výsadbou je maštaľný odležaný hnoj v hlbšom podklade, ale poteší aj zakorenenú rastlinu pri jarnom hnojení
  • Vysychanie listov môže byť spôsobené nedostatkom draslíka. To je možné zastaviť vhodným hnojivom. Pozor však na prehnojenie

Pôvod nových odrôd drieňa veľkého z Poľska a Ukrajiny

Európski priekopníci v šľachtení drieňov sú Poliaci a Ukrajinci. V takej Ukrajinskej Národnej Botanickej Záhrade M.M. Gryška v Kyjeve vznikla chutná odroda s malou kôstkou s názvom Svetljačok. Ukrajinské sú aj odrody Starokijewská a guľatoplodý Julius. Originalnyj s tmavočervenými plodmi, aj svetlejšia odroda Olena vynikajú svojou chuťou. Prekonať ich môže Elegantnyj s plodmi do 9 gramov s ešte výraznejšou chuťou a skladovateľnosťou zhruba mesiac po dozretí. Dorastá do výšky zhruba 2 metre. Viac oválny, ako hruškový tvar, majú plody ukrajinskej odrody Radosť, ktorá na kríku zostáva aj po dozretí. Odroda Ekzotyčnyj sa pýši sladkou chuťou tmavočervených aromatických plodov so skladovateľnosťou zhruba 1 mesiac.

Poľská odroda Raciborski má tmavočervené plody využiteľné aj na výrobu džúsov. Známa je však predovšetkým najväčším obsahom iridoidov z pomedzi ostatných druhov. Podobne je na tom odroda Paczoski s charakteristickými jasne červenými plodmi s váhou do 6 gramov. Plody poľskej odrody Podolski sa vyznačujú dozrievaním až v polovici septembra, ale taktiež bohatou úrodou bohatou na vitamín C a polyfenoly. Odroda Kresowiak pochádza z arboréta Bolestraszyce tiež zaujme obsahom iridoidov a z rovnakého miesta pochádza aj Dublany s podobnými vlastnosťami. Bolestrazycki je odroda, pri ktorej sa uvádza zaujímavý pôvod a najvšestrannejšie použitie. Najnovšou poľskou odrodou je Marceli s tmavými listami a vysokou úrodou.


Drieň je nenáročný, avšak pozor na plytký koreňový systém

Drieň je mimoriadne zaujímavý strom so zaujímavými plodmi. Hoci je považovaný za nenáročný a zdravá rastlina si nevyžaduje žiadnu extra starostlivosť, je dobré dbať na dostatočnú vlhkosť najmä počas leta. Kým niektorých druhov sa citlivosť na sucho netýka, sú aj také, kde je vhodné prihliadať na možné znížené výnosy úrody spôsobené práve suchším obdobím. Dozrievanie plodov si vyžaduje udržiavať strom vo vlhkom prostredí. Je preto vhodné, ak nedochádza od konca júla k prílišnému vysušovaniu pôdy pod stromom, ak ide napríklad o solitér s priamym prístupom slnka pod korunu. Plytký koreňový systém stromu ocení, ak je koruna na slnku, kým kmeň a korene v tieni. V priemyselnom prostredí je citlivejšia odroda drieňa najmä v mladosti zavlažovaná.

Príliš suchá pôda môže ovplyvniť kvalitu úrody v daný, ale aj budúci rok. Koreňom môže vadiť aj prehrievanie na slnku. Preto je vhodným opatrením používanie mulčovacej kôry, kombinácie geotextílie, prípadne kamenných šlapákov a mulču. Môže ísť o vrstvu kosačkou pokosenej trávy, ale tiež vrstvu slamy, či sena. Mulč pritom oslabí aj bujnenie buriny. Najekonomickejšie riešenie ochrany koreňov rieši hneď tri možné komplikácie a z drieňa jedlého tak vytvára zaujímavé a potenciálne aj na úrodu bohaté spestrenie vašej záhrady.