Slivky patria medzi najobľúbenejšie a najproduktívnejšie ovocné stromy vzhľadom k objemu ich koruny. Samotné plody prinášajú viacero spôsobov využitia. Zároveň môžu byť ovocným stromom, ktorý v porovnaní s ostatnými rodiacimi drevinami v záhrade môžu priniesť určitú úsporu. Stromy, ktoré by v súčasnej náročnej dobe mali dôležité vlastnosti odolnosti a nespájali sa s náročnou starostlivosťou a komplikovaným rastom, majú svoje ďalšie výhody.

Odolné slivky môžu byť medzi záhradkármi známe aj ako ruské slivky. Ich šľachtiteľmi boli pestovatelia z Ukrajiny a Ruska, prípadne ďalších krajín, v ktorých možno hovoriť o náročnejších podmienkach pre pestovanie ovocia a snáh o bohatšiu produkciu. Dokázali v posledných desaťročiach vyšľachtiť odrody schopné nie len prežiť vyššie mrazy v takzvaných okrajových oblastiach vhodných pre pestovanie sliviek, ale vyznačovať sa zároveň ďalšími vlastnosťami odolnosti voči chorobám.


Podstatné vlastnosti odolných sliviek

Najdôležitejšie vlastnosti, ktoré význam odolných (ukrajinských, či ruských) sliviek posúvajú do popredia, sú predovšetkým:

  • Mrazuvzdornosť – určitú odolnosť môžu mať skorú jar aj kvety
  • Rezistencia – vyššia odolnosť voči bežným chorobám, predovšetkým voči šárke
  • Biologické pestovanie bez postrekov – svojimi vlastnosťami sú stromy vhodné pre biologické pestovanie
  • Úroda – odolné slivky sa môžu vyznačovať pravidelnou bohatou úrodou
  • Veľkosť plodu – úsilie šľachtiteľov, komerčný záujem zákazníkov a teda aj pestovateľov sa sústreďuje na odrody, ktorých plody sú atraktívne chuťou, veľkosťou a využiteľnosťou. Aj preto sa stretávame s plodmi dobrých chutí, farebných variácií, konzistencie a objemu.
  • Kontajnerové – strom v kvetináči prináša viacero výhod. Je ľahko prenášateľný, neviazaný na konkrétny čas výsadby. Takýto strom môžete prakticky vysádzať kedykoľvek počas nezamrznutých mesiacov.
  • Čiastočne samoopelivé – plná rodivosť sa dá dosiahnuť pestovaním dvoch sliviek z odolných druhov, resp. ruského typu

Odolné slivky a možné dostupné príklady

V rámci ponuky odolných sliviek je možné siahnuť po stromoch so všetkými vlastnosťami zdravých mladých ovocných stromoch, ktoré v kontajneri prinášajú menej obmedzení pri výsadbe. Zdravé korene v zemine v prenosných kvetináčoch, inak povedané v kontajneroch, je možné sadiť kedykoľvek. sa ľahko prispôsobia akejkoľvek pôde. Vždy však platí, že pre ovocné stromy sú vhodné priepustné pôdy bohaté na živiny.

SVERCHRANNAJA – nová odroda vychádzajúca z kríženia myrobalánu (Prunus cerasifera), japonskej slivky (Prunus salicina), ussurijskej slivky (Prunus ussuriensis) a čínskej slivky (Prunus simonii) sa vyznačuje sa silným rastom stredne hustej koruny. Jej plody vzhľadom pripomínajú slivku althanovu, kôstka sa neoddelí od dužiny. Vôňa je výrazná a chuť zrelých plodov veľmi sladká.

DONČANKA RANNAJA – vzhľadom podobná na Sverchrannaju, odolná voči hubovým chorobám má korunu so slabším rastom. Jej plody sú využiteľné na priemyselné spracovanie pre dobrú odllnosť, napríklad pri preprave. Chuť plodov je sladkokyslá, aromatická. Dužina je v základe žltá až oranžová, s prímesami červených odtieňov.

KOMETA – Kometa je odolnou slivkou s dobrými vlastnosťami aj voči hubovým chorobám. Stredne hustá koruna sa vyznačuje slabším rastom. Guľaté až oválne plody s váhou okolo 50 až 60 gramov sú vhodné na priemyselné spracovanie pre vyššiu odolnosť. V základe žltá dužina naberá pri dozrievaní odtiene červenej až fialovej. Plody sú šťavnaté a ľahšie oddeliteľné od kôstky.

GEK – odolná slivka Gek na pohľad pripomína mirabelky, no odlišná je veľkosť a celkový objem plodu. Stredne hustá koruna stredného rastu rodí plody s váhou okolo 30 - 40 gramov guľato-oválneho tvaru žltej až oranžovej farby s jemným ružovým líčkom. Šťavnaté aromatické plody využiteľné na priamu konzumáciu aj priemyselné spracovanie.


Pre koho sú tieto ovocné stromy ideálnou voľbou

Záhradkári, ale taktiež príležitostní pestovatelia, ktorí nechávajú stromy prirodzene rásť bez chemických postrekov a náročnejšej starostlivosti časových dôvodov, alebo dôvodov veľkej rozlohy, ocenia jej vlastnosti. Predovšetkým to budú pestovatelia so záujmom o biologické pestovanie, čiže bez zasahovania do prírody chemickými postrekmi. V okolí včelstiev, alebo v lokalitách s vyšším dôrazom na BIO vlastnosti plodov z BIO pestovania. Odolné slivky potešia úrodou deti, ľudí so záujmom o čerstvé ovocie a slivky na priamu konzumáciu, predaj, alebo spracovanie.

Sú dobrou voľbou pre pestovateľa, ktorý potrebuje stromy bez ďalších nákladov do chémie, nutných zabezpečení pred mrazom. Prinášajú tak časovú aj finančnú úsporu.