Zemolez (lonicera caelurea), je inak známy aj ako kamčatská čučoriedka. Stále ho považujeme za akúsi exotickú plodinu. Nie je celkom bežnou a tradičnou súčasťou našich záhrad, podobne ako muchovník, rakytník, arónia, alebo mnohé iné využiteľné krík. Zemolez je však v mnohých smeroch unikátnym ovocím, ktoré je vhodné aj do zanedbávanej záhrady. Nepotrebuje okrem prípadnej závlahy žiadnu starostlivosť. Má výbornú odolnosť voči mrazom. Mrazuvzdorné vlastnosti sa prejavujú aj na kvetoch. Kvetom zemolezu totiž neublížia teploty okolo 0° až 5°, alebo 7° C. Keďže krík dokáže rodiť prvé plody už v máji, dokáže potešiť ako azda prvé ovocie v našich záhradách. Spôsobov, ktorými vás zemolez ako pestovateľa poteší, je však ešte niekoľko.


Výborné vlastnosti a nenáročnosť prekonávajúca čučoriedky

Oproti populárnym klasickým čučoriedkam zemolez nepredstavuje potrebné úpravy zeminy. Nevyžaduje kyslú pôdu a darí sa mu v akejkoľvek záhradnej hlinitej pôde bohatej na živiny. Dorastá do výšky zhruba 1,5 metra, prípadne podľa odrody aj viac. Hoci vychádza z bohato rozvetvenej skupiny zemolezov, jedlý a zdraviu prospešný je zemolez kamčatský (lonicera caelurea). Pod ním existuje niekoľko zaujímavých kultivarov, ktoré sa zväčša vyznačujú rovnakými vlastnosťami.
Predovšetkým ide o:

  • Výborná odolnosť voči mrazom, chorobám a možným škodcom na dreve, listoch, či plodoch.
  • Do rodivosti nastupujú už mladé kríky (napríklad už prvý rok po zakúpení kontajnera s kríčkom), no najvýraznejšie sa úroda prejavuje až pri dospelom kríku vo veku 3+ rokov, pri niektorých odrodách po 5+.
  • Ide o dlhovekú rastlinu. Má jemnejšie listy ako klasická čučoriedka, ale veľkosť a intenzitu rastu podobnú na ríbezle.
  • Potrebuje opeľovača. V jeho blízkosti je preto vhodné vysadiť aj ďalší krík zemolezu.
  • Jeho drobné biele kvietky sa objavujú pomerne skoro. Aj preto dokážeme oceniť odolnosť kvetu voči skorým jarným mrazom. Vítaným následkom skorého kvitnutia je veľmi skorá úroda. Tá sa vekom rastliny a objemom kríka násobí.
  • Plody sú bohaté na antioxidanty, vitamíny C, B, A, vitamín P, železo a ďalšie minerálne látky. Obsahujú aj pektín.
  • Zbiera sa zväčša začiatkom júna a spracúva ideálne na šťavy, smoothie, do ovocných koktailov, zmesí, na zdobenie toriet, dezertov. Ďalej je využívaný na kompóty, džemy, lekváre, sirupy, či likéry.

Zaujímavé odrody zemolezu

V našich končinách oceníme mrazuvzdornosť, zdravotnú vitalitu, úrodnosť, aj veľkosť plodov. Oproti pôvodným starším odrodám sa nové vyznačujú väčšími plodmi, alebo dokonca ich výraznejšou viditeľnosťou na kríkoch, bez zdĺhavého hľadania. Zaujať môžu napríklad:

Odroda Lomicera caelurea Jugana®

Veľkoplodá odroda sibírskeho zemolezu rastie na stredne vysokom kríku dosahujúcom 1,5 m výšku a o niečo väčšiu šírku. Veľké plody sladkokyslej veľmi dobrej chuti dlhé do 4 cm sa dobre trhajú bez poškodenia plodov. Skladovať sa dajú v chladničke. Z kríka po dozretí neopadávajú. Najväčšiu úrodu vám poskytne od ôsmeho roku života. (detail odrody)

Zemolez (Lonicera caerulea) Aurora®

Kríženec sibírskych a japonských odrôd môže pri najlepších podmienkach dosiahnuť až 2 metre na výšku. Viaceré zdroje uvádzajú túto odrodu ako ideálnu do severných oblastí Slovenska predovšetkým pre dobrú odolnosť najtuhších mrazov. Známa je tiež sladkou chuťou plodov vážiacich do 1,9 gramov. (detail odrody)

Zemolez Tundra®

Stredne rýchlo rastúci ker, ktorý však v dospelosti dosiahne veľkosť len niečo vyše 1 metra. Z jedného dospelého kríka však môže pestovateľ získať viac ako 4 kilogramy úrody. Plody dozrievajú v druhej polovici mája. Odporúčaným opeľovačom môže byť Aurora.

Kanadský zemolez (Lonicera caerulea) Indigo Jem

Stredne hustý ker vysoký do cca 1,7 metra má svoje kostrové konáre oblúkovito zahnuté. Charakteristické sú naozaj veľké plody v porovnaní s inými odrodami. Vážia cca 1,2 gramov a viac. Konce plodov sú rôzne tvarované. Veľmi dobre sa trhajú bez poškodenia, tiež prenášajú a skladujú v chlade. Ich sladká chuť je veľmi dobre hodnotená. Do plnej rodivosti s výrazným výnosom nastupuje v zhruba ôsmom roku života. (detail odrody)

Zemolez (Lonicera caerulea) Honey Bee®

Veľkoplodý zemolez je zaujímavý aj polovicou svojho pôvodu, ktorý je na Kurilských ostrovoch. Rýchlorastúci ker dosiahne viac ako 1,5 metrov na výšku. Plody dozrievajúce v druhej polovici mája po dozretí zostávajú na kríku a neopadávajú. Potešia sladkou chuťou, ale hlavne vysokým výnosom kríkov. (detail odrody)

Odroda Boreal Blizzard

Mierne neskoršou (o cca dva týždne) je odroda Boreal Blizzard, ktorá dozrieva začiatkom júna. Plody sú porovnateľne o trochu väčšie než pri iných odrodách.

Neskorý zemolez Boreal Beast

Táto odroda patrí medzi neskoré. Plody Boreal Beast dozrievajú v júli. Veľkostne dosahujú 2,5 cm a majú vynikajúcu sladkú chuť. Je tak možné túto odrodu kombinovať s inými a predĺžiť si tak sezónu zberu. Pochopiteľne, je potrebné mať rovnako neskorého opeľovača.

Zemolez Boreal Beauty

Boreal Beauty je zaujímavá odroda dozrievajúca koncom mája. Predovšetkým preto, že jej plody majú okolo 3 až 4 centimetrov a majú oválny tvar. Koniec plodov nie je tak deformovaný ako pri iných kultivaroch.