Čerešne alebo višne sú úžasným spestrením záhrady. Osviežujúce priamo zo stromu môžu byť súčasťou ovocných štiav, koktailov, zdobenia dezertov a poslúžia aj do kompótu. Čerešňová polievka je známa skôr v iných európskych krajinách, ale nadšených konzumentov má aj na Slovensku. Višne sú podobné čerešniam, vynikajú charakteristickou vôňou a podobným využitím. Nezaškodí pri plánovaní záhrady popremýšľať nad niektorým zo stromov, ktoré prinášajú radosť počas leta a spieva o nich aj jedna z najslávnejších skladieb Milana Lasicu napísaných pre Zuzanu Kronerovú. Ak zvažujete kúpu, alebo sa len rozhodujete, či je vôbec tento typ ovocného stromu pre vás ideálny, nechajte sa inšpirovať týmito zaujímavými odrodami.


Odolné, samoopelivé, veľkoplodé a hodné pozornosti

Čerešne a višne, ktoré sú rezistentné proti monilióze (Monilinia fructigena) a listovej škvrnitosti ktorú spôsobuje huba Blumeriella jaapii, môžu znížiť starosti s menovanými ochoreniami. Odolné vlastnosti nasledovných druhov čerešní môžu byť výbornou inšpiráciou vybrať si ten správny strom. Kľúčovými vlastnosťami môžu byť pre budúceho pestovateľa vzhľad a popis plodov, miera samoopelivosti, či sila rastu samotného stromu. Ktoré odrody vás môžu nadchnúť?


Čerešňo-višňa Čudo višňa

Ak si neviete vybrať, či chcete čerešňu, alebo višňu, odroda čudo višňa dilemu vyrieši za vás. Ide o špecifický hybrid oboch druhov s veľkými plodmi a výbornými vlastnosťami od oboch. Pochádza z Ukrajiny, z rúk šľachtiteľov Lidije Ivanovny Taranenko a A.I. Syča. Plody nepraskajú, ani nehnijú. Koruna má stredne silný rast a pri použitom podpníku Gisela 5 možno očakávať menšiu korunu. Odolná voči vyššie uvedeným chorobám, aj proti mrazu.

Je výbornou príležitosťou na vychutnanie si neobyčajného ovocného stromu aj na miestach, kde sa pestovateľ obáva typickej veľkej čerešňovej koruny. Je však cudzoopelivá a potrebuje v okolí čerešňu, alebo višňu inej odrody s kvitnutím v rovnakom čase. Plody dozrievajú už v polovici júna. Strom je samozrejme predávaný ako kontajnerový a tak je možné o ňom uvažovať ako prírastku do záhrady aj mimo klasickú sezónu výsadby.


Čerešňo-višňa Vstreča

Ďalší zaujímavý hybrid čerešne a višne, opäť na podpníku Gisela 5, je Vstreča. Môže sa pochváliť veľkými plodmi bez zbytočnej kyslosti s odolnými vlastnosťami, ako aj odolnosťou voči mrazu. Hoci je táto odroda čiastočne samoopelivá, bohatú úrodu dosiahne za prítomnosti iného opeľovača. Tmavočervené plody sa dobre prepravujú, nepraskajú. Opäť aj v tomto prípade dozrieva v polovici júna. Rastie pomaly. Dlhšie si môže držať vzrast okolo 2 metrov, dosiahnuť môže max cca 3 metre. Dodávaný strom ako kontajnerový je vysoký zhruba 160 cm.


Čerešňa (Prunus avium) Jaroslavna

Ďalšia odroda z rúk slávnej ukrajinskej šľachtiteľky Lidije Ivanovny Taranenko má v rodnom liste zapísaný rok 1997. Čerešňa Jaroslavna s chutnými tmavočervenými veľkými plodmi s váhou okolo 9 až 10 gramov je už na prvý pohľad zástupcom chuťovo výrazných čerešní, po ktorých radi siahneme, keď oči presvedčia. Odroda je stredne skorá, jej kvety sú čiastočne odolné voči mrazu a dozrieva už v prvej polovici júna.

Úroda chrumkavých plodov môže byť výdatná po 4 až 5 rokoch, hoci prvými plodmi vás môže obdarovať už na druhý rok po vysadení. Odroda obľúbená pre nie len výborné vlastnosti odolnosti voči mrazu a niektorým chorobám, ale práve pre kvalitu plodov odolných voči praskaniu a vhodných pre univerzálne použitie.


Stĺpové čerešne

Stĺpové čerešne sú riešením pre záhrady a predzáhradky s naozaj obmedzeným priestorom, alebo obmedzením v rámci rizika prílišného tienenia plnej koruny. Vzpriamený stĺpový rast tak môže byť žiadúci v úzkych záhradách a malých dvoroch napríklad v hustej domovej zástavbe. Pre zachovanie stĺpového rastu je pritom nevyhnutný pravidelný rez.

Zaujímavou samoopelivou odrodou je Claudia. Dozrieva v druhej polovici júna a jej sladké lahodné plody sú odolné aj voči preprave. Višňa Aroma Spur je ako stĺpovitá ideálna do malých záhrad. Samoopelivý strom dozrieva v polovici júna. Hoci ide o višňu, v chuti prevažuje sladká nad kyslou. Využijete ju v ovocných šťavách, kompótoch, aj pri priamej konzumácii. Patrí do skupiny stromov s tzv. BIO vlastnosťami. Z pomedzi rôznych odrôd na trhu sú odporúčané na BIO pestovanie.

Podobne je na tom čerešňa Aroma Spur Sylvia. Stredne silný rast zdravého stromu dosiahne zhruba 2,5 výšku. Je cudzoopelivá, takže potrebuje iného opeľovača. Do rodivosti strom nastupuje pomerne skoro. Veľké plody môžu mať až 10 gramov a dozrievajú v prvej polovici júna. Aroma Spur Helene je treťou v skupinke BIO. Stĺpový strom dosiahne cca 3 metre. Veľké plody dozrievajúce v prvej polovici júna majú srdcovitý tvar. Úroda aromatických sladkých plodov je pravidelná a vysoká. Zaujímavou vlastnosťou je, že je samoopelivá.