Čučoriedky sú už niekoľko posledných rokov hitom v našich záhradách. Ich chuť je obľúbená, majú všestranné využitie, zdraviu prospešné účinky, vitamíny, antioxidanty a mnoho iného. Dospelé kríky nás dokážu obdarovať viac ako 8 kilogramami plodov. Je celkom bežné, že pri kúpe čučoriedok si zákazník vyberá z malých kríčkov v malých črepníkov, čo však znamená, že aj po vysadení je odkázaný na čakanie, než rastlinka vstúpi do plodnosti. Riešením tak môžu byť schopné zdravé veľké kríky s výškou od 60 do 90 centimetrov v 2 litrových kontajneroch. Čučoriedky, ktoré svojou veľkosťou pri dodaní pôsobia uveriteľne a najmä prinášajú úrodu oveľa skôr. Veľké čučoriedky ideálne pre tých, ktorí si chcú úrodu užiť čo najskôr. A ešte k tomu so všetkými výhodami jednotlivých odrôd, s ktorými sa môžeme stretnúť.


Čo je potrebné vedieť o čučoriedkach?

Čučoriedky nie sú náročné rastliny. Ak im doprajeme kyslú pôdu (hodnota pH, prípadne použitie priamo komerčne dodávanej rašeliny s kyslým pH) a hnojivo prispôsobené pre potreby čučoriedok, akých je na trhu pomerne veľa druhov od rôznych výrobcov, odvďačia sa nám chutnou úrodou. Rastlinka je mrazuvzdorná, s výbornými vlastnosťami odolnosti voči mrazom rovnako tak pri kvete.

Zakúpením čučoriedky v kontajneri jej budúci majiteľ získava možnosť vysádzať ju kedykoľvek počas nezamrznutých mesiacov. Tiež sa môže ľahko presvedčiť o vitalite rastlinky, pretože zdravá rastlina s olistením jednoducho nezakryje mŕtve konáre. Takáto vzrastom veľká rastlina sa vám ukáže v celej kráse. Vzhľadom na obdobie, kedy si ju zakúpite, môže byť rozkvitnutá, alebo dokonca aj s plodmi na konároch. Strihať je ich ideálne až po rozrastení konárov v treťom roku života, čo podporí ďalšie zahustenie. Zvykom je mladé rastlinky zbaviť kvetov, aby sa posilnil bujnejší rast.


Niekoľko veľkých odrôd v ponuke

Vyberte si z nasledovných veľkých odrôd tie, ktoré vám vyhovujú najmä dobou kvitnutia, zberu úrody, výnosmi, prípadne veľkosťou.


Skorá odroda Northland

Northland je jednou z tých odrôd, ktoré sú na Slovensku už niekoľko rokov etablované. Zaraďujeme ju medzi skoré, keďže plody dozrievajú začiatkom leta. Listy kríku v jeseni získavajú červené odtiene. Svojmu majiteľovi odroda ponúkne chutné plody a výborné vlastnosti odolnosti.


Čučoriedka Bluecrop

Pomerne rozšírený a svetovo známy druh čučoriedky Bluecorp sa zaraďuje medzi stredne skoré odrody. Plody môžeme zbierať v polovici júla, aj keď tento údaj môže byť širší vzhľadom na postupné dozrievanie plodov. Plne mrazuvzdorná odroda dorastá do výšky 1,8 metrov. Silná dospelá rastlina môže poskytnúť pokojne viac ako 7 kilogramov plodov. Rastlina potrebuje opeľovača, ideálne inú odrodu čučoriedky. Odporúčané sú však predovšetkým tie, ktoré majú rovnaké obdobie kvitnutia a teda stredne skoré, akými sú napríklad Bluegold, Chandler, Chanticleer a ďalšie.


Chanticleer, stredne skorá odroda

Chanticleer je považovaný za stredne skorú, alebo veľmi skorú odrodu, ktorá dorastá do maximálnej výšky 160 centimetrov. Z dospelej rastlinky je možné získať maximálne 8 kg plodov, ktoré dozrievajú v prvej polovici júla. Má všetky vlastnosti odolnosti, ktoré pri čučoriedkach očakávame. Opeľovačom môže byť pomerne rozšírená odroda Patriot, prípadne Bluecorp. Čím skorého opeľovača získate, tým lepšie.


Čučoriedka Nelson

Stredne neskorou odrodou je obľúbený kultivar pôvodom z USA s názvom Nelson. Rastlinka dosahuje cca výšku 150 centimetrov. Veľké chutné plody v strapčekoch samé neopadávajú a vyznačujú sa aj určitou odolnosťou pri skladovaní a prevoze. Ako stredne skorému druhu plody dozrievajú koncom júla, začiatkom augusta. Odolnosť býva uvádzaná až v hodnotách -40°C.


Denise Blue

Zaujímavou, v Austrálii vyšľachtenou odrodou je stredne skorá Denise Blue, ktorej čučoriedky rastú prevažne na hustých trsoch. Sú svetlomodré, pevné a s veľmi sladkou chuťou. Kvitne v máji. Plody môžeme zbierať v auguste. Dozrieva zhruba 10 dní po iných stredne skorých odrodách, napríklad Bluecorp. Svojou pevnosťou majú dobré vlastnosti a odolnosť pre transport a skladovanie.


Neskorá odroda Brigitta

Veľkoplodá odroda čučoriedky dozrieva koncom augusta až v septembri. Spadá tak do skupiny neskorých čučoriedok. Vhodnými opeľovačmi môžu byť Bonifacy, Liberty a iné.


Neskorá odroda Bonifacy

Odroda Bonifacy má plody veľké zhruba až 2 centimetre. Krík môže dosiahnuť dva metre a aj to znamená vysoké výnosy dospelej rastliny. Bonifacy je neskorá odroda, ktorá rodí chutné aromatické plody až v polovici augusta, až do septembra. Vhodným opeľovačom môže byť odroda Brigitta, Liberty a ďalšie


Americká čučoriedka Liberty

Neskorá odroda čučoriedky Liberty má pôvod v Spojených štátoch. Dorastá do výšky cca 150 centimetrov. Veľké aromatické plody s príjemnou chuťou si vyžadujú ideálne slnečnú polohu. DO určitej mieri je samoopelivá, no pre potrebné efekt a výnosy si predsa len žiada viacero rastlín, alebo opeľovača iného druhu z neskorých odrôd.